94 Refugjatët, Mërgimtarët shpëtuan nga Bregu i Libisë

Anija bamirëse Ocean Viking, e operuar bashkërisht nga SOS Mediterranee dhe Doktorët pa Kufij, realizoi të martën një mision duke shpëtuar refugjatët 94 dhe migrantët jashtë brigjeve të Libisë.

LIDHUR:
Mërgimtarët u liruan në mes të luftimeve në Libi Kërkojnë Refugjat me KB

"Ne u kopjuam në një email të dërguar në rojet bregdetare të Libisë nga AlarmPhone këtë mëngjes. Si rezultat, ne ndryshuam kursin tonë drejt varkës së mundshme në shqetësim dhe arritëm në zonë 90 minuta më vonë," Koordinatori i Kërkimit dhe Shpëtimit për SOS Mediterranee Nicholas Romaniuk i tha Al Jazeera në bord të anijes.

Në mesin e të shpëtuarve ishin të rritur 56 dhe fëmijë 38, me 29 prej tyre të shoqëruar. Katër nga fëmijët janë të moshës nën pesë vjeç, me më të riun më pak se një vjeç. Sipas Mjekëve pa Kufij gjendja e të gjithëve është e qëndrueshme.

"Njerëzit ishin në rrezik të vdisnin në atë anije, kështu që ne nuk hezituam të dërgonim anijet tona të shpëtimit, të shpërndanin xhaketa jeta për të stabilizuar situatën para se të sigurohemi që të gjithë ishin transferuar në anijen e Vikingut të Oqeanit," shtoi Romaniuk.

Oqeani Viking ka shpëtuar më shumë sesa njerëzit 1,000 që kur filloi operimet në gusht të këtij viti. Vitin e kaluar, Ujori, një tjetër operacion i përbashkët i drejtuar nga SOS dhe MSF, u detyrua të mbyllej pas shpëtimit të pothuajse 30,000 refugjatëve dhe migrantëve në Mesdheun qendror.

Kthehu në tetor, Ministri i Brendshëm i Gjermanisë Horst Seehofer paralajmëroi se Evropa mund të përballet me një fluks të ri refugjatësh dhe migrantësh duke i kërkuar BE të mbështesë Greqinë dhe Turqinë dhe të bien dakord për një sistem kuotash.

Seehofer, një anëtar i partisë konservatore gjermane, në të kaluarën kishte premtuar më shumë ndihmë për të dy kombet, megjithatë premtimet kanë mbetur fjalë të thjeshta dhe nuk janë përkthyer në akte deri më tani.

Deklaratat e politikanit vijnë ndërsa refugjatët dhe migrantët 46,000 arritën në Evropë nga Turqia deri në fund të shtatorit, që është 23 përqind më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, dhe 25,000 më shumë pritet të vijnë deri në fund të 2019, sipas gazetës që e intervistoi.

Sidoqoftë, shifrat janë ende shumë më të ulëta sesa në 2015 kur Evropa pa pothuajse një milion refugjatë.

LIDHUR:
Greqia do të deportojë azilkërkuesit 10,000, zhvendosni mijëra nga 2020

Sa i përket 2019, afër azilkërkuesve 900,000 në Bashkimin Evropian janë duke pritur që proceset e tyre të jenë të përpunuara, sipas shifrave të zyrës evropiane të statistikave.

"Të jetosh në harresë është tani norma për ata që kërkojnë mbrojtje," tha Karl Kopp nga Pro Asyl, organizata më e madhe e avokatisë pro-imigracionit të Gjermanisë, duke shtuar se "kjo do të thotë të jetosh në vendet e mjerueshme të Greqisë në BE, ose të bllokohesh dhe të shtyhesh mbrapa kufijtë. Do të thotë të jetosh në një kërkim të dëshpëruar për mbrojtje dhe dinjitet njerëzor. "

Ndërsa përtej Mesdheut, Libia, me një popullsi të vlerësuar migrante të 640,000, ka qenë një nga pikat kryesore të nisjes për migrantët që përpiqen të arrijnë në Evropë. Anijet e migrantëve largohen shpesh nga brigjet veri-perëndimore të Libisë, megjithëse numri që po provon kalimin ka rënë ndjeshëm që nga mesi i 2017 nën presionin evropian.

Kohët e fundit, disa qendra paraburgimi janë mbyllur pasi abuzimet e të drejtave të njeriut u janë zbuluar publikut dhe organizatave të të drejtave, dhe migrantët e përgjuar në det nga rojet mbrojtëse të BE-së të Libisë thuhet se janë çliruar sesa për t'u dërguar në qendrat e ndalimit.

Komentet janë të mbyllura.

en English
af Afrikaanssq Shqipam አማርኛar العربيةhy Հայերենaz Azərbaycan dilieu Euskarabe Беларуская моваbn বাংলাbs Bosanskibg Българскиca CatalàCEB Cebuanony Chichewazh-CN 简体中文zh-TW 繁體中文co Corsuhr Hrvatskics Čeština‎da Dansknl Nederlandsen Englisheo Esperantoet Eestitl Filipinofi Suomifr Françaisfy Fryskgl Galegoka ქართულიde Deutschel Ελληνικάgu ગુજરાતીht Kreyol ayisyenha Harshen Hausamurriz Ōlelo Hawaiʻiiw עִבְרִיתhi हिन्दीHmn Hmonghu Magyaris Íslenskaig Igboid Bahasa Indonesiaga Gaeligeit Italianoja 日本語jw Basa Jawakn ಕನ್ನಡkk Қазақ тіліkm ភាសាខ្មែរko 한국어ku كوردی‎ky Кыргызчаlo ພາສາລາວla Latinlv Latviešu valodalt Lietuvių kalbalb Lëtzebuergeschmk Македонски јазикmg Malagasyms Bahasa Melayuml മലയാളംmt Maltesemi Te Reo Māorimr मराठीmn Монголmy ဗမာစာne नेपालीno Norsk bokmålps پښتوfa فارسیpl Polskipt Portuguêspa ਪੰਜਾਬੀro Românăru Русскийsm Samoangd Gàidhligsr Српски језикst Sesothosn Shonasd سنڌيsi සිංහලsk Slovenčinasl Slovenščinaso Afsoomaalies Españolsu Basa Sundasw Kiswahilisv Svenskatg Тоҷикӣta தமிழ்te తెలుగుth ไทยtr Türkçeuk Українськаur اردوuz O‘zbekchavi Tiếng Việtcy Cymraegxh isiXhosayi יידישyo Yorùbázu Zulu