Turqia i bën thirrje Gjermanisë, SH.B.A. që të dorëzojnë liderin e YPG

Turqia dje u bëri thirrje Gjermanisë dhe Shteteve të Bashkuara (SH.B.A.) të ekstradojnë komandantin e Forcave Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequr nga kurdët, Mazloum Kobani.

"Ne kemi kërkuar arrestimin dhe ekstradimin e Kobani nga shtetet përkatëse në vendin tonë, pas njoftimeve të mediave që ai të udhëtonte në SH.B.A. dhe Gjermani", tha Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu CNN Turk.

Kohët e fundit Kobani akuzoi Turqinë se "po punonte për të inkurajuar Daeshin të riorganizohej", duke paralajmëruar se agresioni turk në kufij me Sirinë i kishte dhënë Daeshit "shpresë për të riformuar elementet e saj".

Ankaraja e shikon YPG-në, komponentin kryesor të Forcave Demokratike Siriane (SDF) të mbështetur nga SH.B.A., si një grup terrorist me lidhje me militantët kurdë në Turqi.

Turqia nisi inkursionin e tretë ushtarak të saj në veri-lindje të Sirisë muajin e kaluar për të përzënë luftëtarët kurd të YPG nga kufiri i saj dhe për të krijuar një "zonë të sigurt", ku synon të vendosë deri në dy milion refugjatë sirianë.

LEXO: Turqia do të nisë një operacion tjetër në Siri nëse zona nuk pastrohet nga YPG kurde

Komentet janë të mbyllura.

en English
af Afrikaanssq Shqipam አማርኛar العربيةhy Հայերենaz Azərbaycan dilieu Euskarabe Беларуская моваbn বাংলাbs Bosanskibg Българскиca CatalàCEB Cebuanony Chichewazh-CN 简体中文zh-TW 繁體中文co Corsuhr Hrvatskics Čeština‎da Dansknl Nederlandsen Englisheo Esperantoet Eestitl Filipinofi Suomifr Françaisfy Fryskgl Galegoka ქართულიde Deutschel Ελληνικάgu ગુજરાતીht Kreyol ayisyenha Harshen Hausamurriz Ōlelo Hawaiʻiiw עִבְרִיתhi हिन्दीHmn Hmonghu Magyaris Íslenskaig Igboid Bahasa Indonesiaga Gaeligeit Italianoja 日本語jw Basa Jawakn ಕನ್ನಡkk Қазақ тіліkm ភាសាខ្មែរko 한국어ku كوردی‎ky Кыргызчаlo ພາສາລາວla Latinlv Latviešu valodalt Lietuvių kalbalb Lëtzebuergeschmk Македонски јазикmg Malagasyms Bahasa Melayuml മലയാളംmt Maltesemi Te Reo Māorimr मराठीmn Монголmy ဗမာစာne नेपालीno Norsk bokmålps پښتوfa فارسیpl Polskipt Portuguêspa ਪੰਜਾਬੀro Românăru Русскийsm Samoangd Gàidhligsr Српски језикst Sesothosn Shonasd سنڌيsi සිංහලsk Slovenčinasl Slovenščinaso Afsoomaalies Españolsu Basa Sundasw Kiswahilisv Svenskatg Тоҷикӣta தமிழ்te తెలుగుth ไทยtr Türkçeuk Українськаur اردوuz O‘zbekchavi Tiếng Việtcy Cymraegxh isiXhosayi יידישyo Yorùbázu Zulu