Protestuesit katalunasë "pastrojnë" Barcelonën me Sapun, Dialog Kërkese

Qindra separatistë katalanë dolën në rrugë në Barcelona të Martën dhe simbolikisht "pastruan" Barcelona duke hedhur sapun në një burim.

LIDHUR:
Dënimet e Gjykatës Spanjë 9 Krerët Katalanas deri në 13 vjet në burg

Ata po brohorisnin "Liria për të burgosurit politikë" në Katalonisht, pasi rajoni verilindor u trondit nga shtatë netë radhazi të protestave të dhunshme pasi nëntë liderë pro-pavarësisë katalunas u dënuan për joshje në tetor 14 për udhëheqjen e një oferte 2017 për pavarësi që përfshinte mbajtjen e një referendum

"Duket turp që (kryeministri i përkohshëm spanjoll Pedro Sanchez) të vijë në Barcelonë dhe nuk takohet me presidentin e të gjithë katalanasve," tha një protestues me emrin Rosanna për Reuters. "Por kjo është linja e tij sepse ai nuk ishte në gjendje të negocionte para zgjedhjeve të reja, ai nuk ishte në gjendje të negocionte me asnjë parti për të formuar një qeveri, është sikur të tha 'mirë, le të kalojë koha dhe kjo do të rregullohet ', domethënë, njëjtë si Rajoy ".

Partitë kryesore të Spanjës kanë refuzuar vazhdimisht thirrjet për një referendum pavarësie dhe kryeministri në detyrë Pedro Sanchez ndezi liderin rajonal katalunas Quim Torra gjatë një vizite të shpejtë në Katalonja të hënën, duke e akuzuar atë për dështimin në detyrën e tij për të rivendosur rendin dhe për të dënuar dhunën në protestë.

Torra i kërkoi Sanchez të martën "të fillojë një dialog pa kushte ... në të cilin qeveria Katalanase do të mbrojë të drejtën e vet për vetëvendosje".

Lëvizja pro-pavarësisë së Katalonjës synon të fitojë mbi 50 përqind të votave të rajonit në një zgjedhje në nëntor 10 Spanjolle pas protestave masive për burgosjen e nëntë aktivistëve katalanas, të cilat do të forconin shtytjen e saj për pavarësi, i tha të martën kreu i qeverisë rajonale Reuters.

Quim Torra tha në një intervistë në pallatin e qeverisë Generalitat në Barcelona se procesi i pavarësisë është i pakthyeshëm, veçanërisht pasi nuk e keni parë një propozim nga Presidenti Pedro Sanchez, i cili nuk u takua me Torra gjatë një vizite në rajon të hënën.

"Për fat të keq, ajo që ne dimë tani në një vit e gjysmë që Sanchez ka qenë president, ai është bërë njësoj si (ish-presidenti Mariano) Rajoy. Dhe kjo është ajo që na ka lënduar sepse besuam se ekzistonte një alternative, ne besuam që PSOE kishte një propozim për Kataloninë, "tha Torra.

Partitë pro-pavarësisë katalanase kanë rënë poshtë nga 50 përqind e votave në zgjedhjet e fundit në rajon, megjithëse ata ende mbajnë shumicën e vendeve në parlamentin Katalanas pasi fituan përqindjen 47.5 në zgjedhjet rajonale të 2017.

Torra përsëriti thirrjen e tij për bisedime me Madridin për të filluar sa më shpejt që të jetë e mundur në një referendum pavarësie në Kataloni.

I pyetur në lidhje me mundësinë e mbajtjes së një plebishiti të tillë pa pëlqimin e Spanjës, Torra tha se po kërkonte një marrëveshje të gjerë midis palëve katalaneze për një hartë rrugore drejt pavarësisë së rajonit, kështu që asnjë mundësi nuk u përjashtua.

Komentet janë të mbyllura.

en English
af Afrikaanssq Shqipam አማርኛar العربيةhy Հայերենaz Azərbaycan dilieu Euskarabe Беларуская моваbn বাংলাbs Bosanskibg Българскиca CatalàCEB Cebuanony Chichewazh-CN 简体中文zh-TW 繁體中文co Corsuhr Hrvatskics Čeština‎da Dansknl Nederlandsen Englisheo Esperantoet Eestitl Filipinofi Suomifr Françaisfy Fryskgl Galegoka ქართულიde Deutschel Ελληνικάgu ગુજરાતીht Kreyol ayisyenha Harshen Hausamurriz Ōlelo Hawaiʻiiw עִבְרִיתhi हिन्दीHmn Hmonghu Magyaris Íslenskaig Igboid Bahasa Indonesiaga Gaeligeit Italianoja 日本語jw Basa Jawakn ಕನ್ನಡkk Қазақ тіліkm ភាសាខ្មែរko 한국어ku كوردی‎ky Кыргызчаlo ພາສາລາວla Latinlv Latviešu valodalt Lietuvių kalbalb Lëtzebuergeschmk Македонски јазикmg Malagasyms Bahasa Melayuml മലയാളംmt Maltesemi Te Reo Māorimr मराठीmn Монголmy ဗမာစာne नेपालीno Norsk bokmålps پښتوfa فارسیpl Polskipt Portuguêspa ਪੰਜਾਬੀro Românăru Русскийsm Samoangd Gàidhligsr Српски језикst Sesothosn Shonasd سنڌيsi සිංහලsk Slovenčinasl Slovenščinaso Afsoomaalies Españolsu Basa Sundasw Kiswahilisv Svenskatg Тоҷикӣta தமிழ்te తెలుగుth ไทยtr Türkçeuk Українськаur اردوuz O‘zbekchavi Tiếng Việtcy Cymraegxh isiXhosayi יידישyo Yorùbázu Zulu