Turqia shtron vendosjen e trupave në Liban

Parlamenti miratoi të martën një mocion për të zgjatur vendosjen e trupave turke në Liban për një vit tjetër, si pjesë e forcës së përkohshme të KB, raportet Anadolu Agency.

Paketa e reformës u miratua me një shfaqje dore nga ligjvënësit nga Partia në pushtet Drejtësi dhe Zhvillim (AK), Partia kryesore e opozitës Republikane Popullore (CHP), Partia e Lëvizjes Nacionaliste opozitare (MHP) dhe Partia Mirë (IYI).

Afati i ushtarëve turq në Forcën e Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Liban, i njohur gjithashtu si UNIFIL, është zgjatur deri në tetor 31, 2020.

LEXO: Turqia jep paralajmërimin e udhëtimit për në Liban për protestat masive

Mocioni i lundruar nga Presidenca është zgjatur 12 herë deri më tani që kur u miratua për herë të parë nga parlamenti në shtator 2006.

UNIFIL u krijua në 1978 kur Izraeli u tërhoq nga Libani. Forca paqeruajtëse ka për qëllim të sigurojë siguri dhe të ndihmojë qeverinë libaneze në rindërtimin e autoritetit të saj.

Rreth trupa 10,600 nga vendet 40 janë pjesë e misionit UNIFIL.

Komentet janë të mbyllura.

en English
af Afrikaanssq Shqipam አማርኛar العربيةhy Հայերենaz Azərbaycan dilieu Euskarabe Беларуская моваbn বাংলাbs Bosanskibg Българскиca CatalàCEB Cebuanony Chichewazh-CN 简体中文zh-TW 繁體中文co Corsuhr Hrvatskics Čeština‎da Dansknl Nederlandsen Englisheo Esperantoet Eestitl Filipinofi Suomifr Françaisfy Fryskgl Galegoka ქართულიde Deutschel Ελληνικάgu ગુજરાતીht Kreyol ayisyenha Harshen Hausamurriz Ōlelo Hawaiʻiiw עִבְרִיתhi हिन्दीHmn Hmonghu Magyaris Íslenskaig Igboid Bahasa Indonesiaga Gaeligeit Italianoja 日本語jw Basa Jawakn ಕನ್ನಡkk Қазақ тіліkm ភាសាខ្មែរko 한국어ku كوردی‎ky Кыргызчаlo ພາສາລາວla Latinlv Latviešu valodalt Lietuvių kalbalb Lëtzebuergeschmk Македонски јазикmg Malagasyms Bahasa Melayuml മലയാളംmt Maltesemi Te Reo Māorimr मराठीmn Монголmy ဗမာစာne नेपालीno Norsk bokmålps پښتوfa فارسیpl Polskipt Portuguêspa ਪੰਜਾਬੀro Românăru Русскийsm Samoangd Gàidhligsr Српски језикst Sesothosn Shonasd سنڌيsi සිංහලsk Slovenčinasl Slovenščinaso Afsoomaalies Españolsu Basa Sundasw Kiswahilisv Svenskatg Тоҷикӣta தமிழ்te తెలుగుth ไทยtr Türkçeuk Українськаur اردوuz O‘zbekchavi Tiếng Việtcy Cymraegxh isiXhosayi יידישyo Yorùbázu Zulu