Tencent rifillon Transmetimet e Preseasonës NBA pas Pezullimit të Shkurtër

Tencent, partneri kryesor mediatik i Shoqatës së Basketbollit në Kinë, rifilloi lojrat e paravezimit të jetesës në faqen e saj sportive të hënën, duke i dhënë fund një pezullimi pesë-ditor të të gjitha lojërave të tilla nga kampionati, NetEase Teknike raportuar.

Pse ka rëndësi: Pas masave të Pekinit për të shthurur furinë e drejtuar drejt NBA nga qytetarët kinezë, Tencentit i është dhënë mundësia të ruajë interesat e biznesit të lidhura me marrëveshjen e saj 1.5 miliardë dollarë NBA, e cila u vu në dyshim pas incidentit.

Details: Ritjet e drejtpërdrejta të jetesës përfshijnë një ndeshje midis Maccabi Haifa dhe Minnesota Timberwolves dhe një mes Toronto Raptors dhe Bulls të Chicago.

  • Tencent Sports ka hequr dorë nga njoftimi i saj në Tetor 8 Weibo në lidhje me pezullimin e të gjitha transmetimeve të drejtpërdrejta të NBA. Tani ajo shfaqet si një postim i rregullt.
  • Rrjetet kineze u sulmuan në Tencent në Weibo, duke spaminuar të gjitha postimet nga llogaria zyrtare e Tencent Sports gjatë kulmin e incidentit me kritika se kompania nuk ishte aq patriotike.
  • "Tencent Sports demonstroi në mënyrë të përsosur thëniet," Nuk ka armiq të përhershëm, vetëm interesa të përhershme "," komentoi një përdorues me dorezën "Yue Ju" nën një postim në lidhje me Superligën Kineze nga llogaria Weibo e Tencent Sports.

Konteksti: Qeveria kineze është përpjekur të rivendosë zemërimin publik të ndezur nga një cicërimë që mbështeste protestat muaj-muaj të Hong Kong-ut nga një ekzekutiv i Rockets Houston në prag të bisedimeve tregtare të nivelit të lartë midis Kinës dhe SHBA, si dhe 2022 Winter Olimpiada që do të mbahet afër Pekinit, sipas New York Times.

  • Gazetarëve në gazetat shtetërore janë udhëzuar të shmangin theksimin e çështjes NBA për të shmangur diskutimet nxitëse.
  • Redaktori i lartë i fjalës së partisë, Global Times i tha New York Times se ai beson se çështja gradualisht do të dekalohet.

- Ky artikull fillimisht u shfaq në TechNode.

Postimi Tencent rifillon Transmetimet e Preseasonës NBA pas Pezullimit të Shkurtër shfaq së pari në Filmi i brendshëm i Kinës.

Komentet janë të mbyllura.

en English
af Afrikaanssq Shqipam አማርኛar العربيةhy Հայերենaz Azərbaycan dilieu Euskarabe Беларуская моваbn বাংলাbs Bosanskibg Българскиca CatalàCEB Cebuanony Chichewazh-CN 简体中文zh-TW 繁體中文co Corsuhr Hrvatskics Čeština‎da Dansknl Nederlandsen Englisheo Esperantoet Eestitl Filipinofi Suomifr Françaisfy Fryskgl Galegoka ქართულიde Deutschel Ελληνικάgu ગુજરાતીht Kreyol ayisyenha Harshen Hausamurriz Ōlelo Hawaiʻiiw עִבְרִיתhi हिन्दीHmn Hmonghu Magyaris Íslenskaig Igboid Bahasa Indonesiaga Gaeligeit Italianoja 日本語jw Basa Jawakn ಕನ್ನಡkk Қазақ тіліkm ភាសាខ្មែរko 한국어ku كوردی‎ky Кыргызчаlo ພາສາລາວla Latinlv Latviešu valodalt Lietuvių kalbalb Lëtzebuergeschmk Македонски јазикmg Malagasyms Bahasa Melayuml മലയാളംmt Maltesemi Te Reo Māorimr मराठीmn Монголmy ဗမာစာne नेपालीno Norsk bokmålps پښتوfa فارسیpl Polskipt Portuguêspa ਪੰਜਾਬੀro Românăru Русскийsm Samoangd Gàidhligsr Српски језикst Sesothosn Shonasd سنڌيsi සිංහලsk Slovenčinasl Slovenščinaso Afsoomaalies Españolsu Basa Sundasw Kiswahilisv Svenskatg Тоҷикӣta தமிழ்te తెలుగుth ไทยtr Türkçeuk Українськаur اردوuz O‘zbekchavi Tiếng Việtcy Cymraegxh isiXhosayi יידישyo Yorùbázu Zulu