Shitësit me pakicë kineze po tërheqin mallrat e Rockets Houston

Një dyqan Nike që shet veshje sportive NBA Los Angeles Lakers është parë në Pekin, Kinë.

Ndërhyrjet nga përplasja e NBA-së me Kinën nuk kanë qenë të kufizuar në ligat marrëveshje fitimprurëse transmetimi në Kinë. Një numër dyqanesh kineze si dhe faqet kryesore të vendit për tregti elektronike kanë nxjerrë në shitje mallra NBA, veçanërisht produkte që lidhen me Rockets Houston. Ishte menaxheri i përgjithshëm i ekipit NBA, Daryl Morey, i cili e ndërpreu konfrontimin javën e kaluar me tweet-in e tij të fshirë tani në mbështetje të protestuesve të Hong Kongut.

Kërkimet kuarc për produktet e Raketave në faqet e tregtisë elektronike në pronësi të Alibaba Tmall dhe Taobao nuk u kthyen asnjë rezultat. Faqet e tyre zyrtare të uljes në NBA janë akoma funksionuese, vetëm me heqjen e mallrave nga Rockets-një mungesë e dukshme pasi Raketat, skuadra e një kohe të gjatë e ish yllit kinez Yao Ming, janë të njohura në Kinë. Në rivalët JD.com dhe Suning, kërkimet për "NBA" dhe për produktet Rockets nuk dolën asnjë rezultat. Raportet e Kinës së Jugut Morning Post që aplikacioni i blerjeve popullore Pinduoduo ka hequr edhe mallin e Rockets.

Një pamje nga faqja e Tmall që tregon asnjë rezultat

Ju nuk do të gjeni mallra Houston Rockets në Tmall.

Dukuritë e ngjashme po ndodhin jashtë linje. Në Chongqing, një reporter për ifeng.com (link në Kinezisht) vizitoi një numër dyqanesh dje dhe i gjeti duke hequr fanellat e lidhura me Rockets nga shitja.

Sipas Reuters, disa dyqane Nike që vizitoi në Shanghai dhe Pekin kishin hequr mallrat e Rockets, përfshirë fanellat dhe atlete. Drejtuesit e dyqaneve thanë se kishin marrë memorandum nga menaxhmenti për të tërhequr produktet. Dyqanet shkuan deri aty sa të mbulojnë shkronjat "NBA" në ekran.

Ndalimi jozyrtar mund të ketë si synim Rockets dhe NBA, por mund të vendosë shumë shitës me pakicë kineze, veçanërisht më të vegjël që shesin në platformat e tregtisë elektronike, në një pozitë të vështirë. Edhe nëse faqet vazhdojnë të aksioneve të produkteve, largimi i tyre nga kërkimi bllokon në mënyrë efektive blerësit për t'i gjetur ato. Në aplikacionin Nice dhe aplikacionin Du, dy platforma të njohura të rishitjes për atlete dhe veshje sportive, produkte që lidhen me të dy Rockets dhe NBA ende mund të gjenden me disa gërmime. Por kërkimet për "NBA" ose "火箭 队" (ekipi i Rockets) nuk dhanë rezultat. Ndërkohë, shitësit me pakicë që shesin artikujt mund të mos dëshirojnë të largojnë produktet nga shitja, pasi që të ardhurat mund të jenë të rëndësishme, por ato gjithashtu nuk janë në gjendje të kthejnë mbrapa.

Për një markë të tillë si Nike, situata është gjithashtu e ndjeshme. Etiketa amerikane është ofruesi zyrtar i veshjeve në NBA, që do të thotë përveç produkteve të hequra nga dyqanet e veta, disa nga artikujt që tërhiqen nga shitja diku tjetër janë me shumë mundësi edhe produktet Nike. Ndërsa faqja zyrtare Nike në Suning.com rendit ende të gjitha llojet e produkteve, siç kontrolloi Quartz sot, asnjë listë të emrave të NBA ose yje të NBA nuk përmenden në listat e produkteve. Këto artikuj janë vetëm pjesë e biznesit gjigand të Nike në Kinë, natyrisht, shumë prej të cilave nuk janë specifike për basketbollin, siç janë atlete të rastësishme dhe këpucë vrapimi.

Letrat e shtypura NBA në një raft këpucësh janë parë të mbuluara, në një dyqan Nike në Pekin, Kinë

"NBA" është përfshirë në një ekran në një dyqan Nike në Pekin.

Por Nike dhe markat e tjera mund të fillojnë të vërejnë një ndikim nëse konflikti përshkallëzohet dhe transmetimet e lojërave NBA kufizohen më tej. "Pa ekspozimin e NBA, kush është ende duke blerë këpucë nënshkrimi?" pyeti një bashkëpunëtor shitjeje në një nga dyqanet e vizituara në Chongqing.

Shitjet e këpucëve të basketbollit në Kinë janë të fuqishme: Vlerësohet 300 milion njerëz në vend luani sportin të paktën në mënyrë rekreative. Matt Powell, analisti i industrisë sportive për firmën kërkimore NPD Group, vuri në dukje në një postim në blog se, nga ato që ai sheh, sponsorizimet e markave të lojtarëve të NBA-së ende bëjnë shitje në Kinë, në një mënyrë që ata nuk bëj më në SH.B.A.. Partshtë pjesë e arsyeve të markave të tilla si Under Armor dhe Nike dërgojnë yjet e tyre NBA në turne në qytete kineze. Nëse blerësit kinezë ndalojnë blerjen, vullnetarisht ose jo, investimet gjigande të markave sneaker në miratimet e atletëve mund të humbin vlerën. "E njëjta gjë vlen edhe për produktet e licencuara nga NBA; nëse fëmijët kinezë ndalojnë të veshin fanellat e NBA, shitjet dhe investimet në licenca, sipas mendimit tim, do të jenë në rrezik, "shkroi Powell.

Nike nuk i ishte përgjigjur një kërkese për koment deri në kohën e publikimit. Ne do ta rinovojmë këtë histori me çdo përgjigje.

Deri më tani, atlete duken kryesisht të kursyera, pasi ata kanë më pak të ngjarë të markohen në mënyrë të qartë në lidhje me Rockets ose vetë NBA, në krahasim me markat ose lojtarët specifikë. Për shembull, në JD.com, kërkimet për Nike dhe Air Jordan u shfaqën pa ndikim. Raporti nga Chongqing vuri në dukje se linjat e nënshkrimit për lojtarët e NBA si LeBron James (i cili luan për Los Angeles Lakers) dhe Kevin Durant (tani në Rrjetet e Brooklyn) ishin ende në shitje, siç ishin edhe këpucët e firmës Adidas të James Harden. Megjithëse Harden luan për Rockets, këpucët e tij nuk janë të markës specifike për ekipin. (Ai ishte gjithashtu i shpejtë për të kërkuar falje për Kinën dhe fansat e saj pas komenteve të Morey.)

Por nëse dhe sa shpejt NBA dhe Kina zgjidhin tensionet e tyre ka implikime edhe për markat dhe bizneset e tjera. Ka të ngjarë të shikojnë me ankth për të parë se çfarë ndodh më pas.

Komentet janë të mbyllura.

en English
af Afrikaanssq Shqipam አማርኛar العربيةhy Հայերենaz Azərbaycan dilieu Euskarabe Беларуская моваbn বাংলাbs Bosanskibg Българскиca CatalàCEB Cebuanony Chichewazh-CN 简体中文zh-TW 繁體中文co Corsuhr Hrvatskics Čeština‎da Dansknl Nederlandsen Englisheo Esperantoet Eestitl Filipinofi Suomifr Françaisfy Fryskgl Galegoka ქართულიde Deutschel Ελληνικάgu ગુજરાતીht Kreyol ayisyenha Harshen Hausamurriz Ōlelo Hawaiʻiiw עִבְרִיתhi हिन्दीHmn Hmonghu Magyaris Íslenskaig Igboid Bahasa Indonesiaga Gaeligeit Italianoja 日本語jw Basa Jawakn ಕನ್ನಡkk Қазақ тіліkm ភាសាខ្មែរko 한국어ku كوردی‎ky Кыргызчаlo ພາສາລາວla Latinlv Latviešu valodalt Lietuvių kalbalb Lëtzebuergeschmk Македонски јазикmg Malagasyms Bahasa Melayuml മലയാളംmt Maltesemi Te Reo Māorimr मराठीmn Монголmy ဗမာစာne नेपालीno Norsk bokmålps پښتوfa فارسیpl Polskipt Portuguêspa ਪੰਜਾਬੀro Românăru Русскийsm Samoangd Gàidhligsr Српски језикst Sesothosn Shonasd سنڌيsi සිංහලsk Slovenčinasl Slovenščinaso Afsoomaalies Españolsu Basa Sundasw Kiswahilisv Svenskatg Тоҷикӣta தமிழ்te తెలుగుth ไทยtr Türkçeuk Українськаur اردوuz O‘zbekchavi Tiếng Việtcy Cymraegxh isiXhosayi יידישyo Yorùbázu Zulu