I pafalshëm: Key Spurs njeriu e ka lënë masivisht Pochettino poshtë - opinion

0
4

Ky artikull është pjesë e FanCast i Futbollit Pamja e Pundit seri, e cila ofron mendim dhe analizë për citatet e fundit nga gazetarët, ekspertët, lojtarët dhe menaxherët…

Para shkarkimit të tij, Ray Parlor shprehu habinë e tij që Tottenham Hotspur nuk e mbështeti menaxherin Mauricio Pochettino, për talkSPORT.

What'sfarë tha ai?

Pochettino ishte zyrtarisht shkarkohet të martën në mbrëmje.

Dhe Parlor, një ish-mesfushor i Arsenalit, beson se argjentinasit duhet t’i ishte dhënë mbështetje më e madhe në tregun e transferimeve.

He tha: "Jam i habitur që ata nuk e kanë mbështetur atë, unë jam vërtet duke thënë 'saktë, çfarë ju nevojitet? Arritëm në finalen e Ligës së Kampionëve, sezonin e mahnitshëm për Spurs vitin e kaluar, le të fillojmë, le të përpiqemi të afrohemi më shumë te Liverpooli dhe Man City, kemi tani një stadium të shkëlqyeshëm.

"" Unë e di se disa lojtarë do të largohen, por ne duhet të përpiqemi të futim lojtarët, me cilësinë për të na mbajtur lart, me pëlqimet e dy kryesuesve. ""

Nuk është bërë sa duhet

Daniel Levy nuk bëri sa duhet për Tottenham gjatë mandatit të Pochettino.

Kjo nuk përfshin vetëm verën, por edhe dritaret e transferimit që kanë ardhur para tij.

Spurs u bënë klubi i parë në historinë e Premier League për të mos blerë një lojtar të vetëm në dritaren e transferimit të verës vitin e kaluar dhe gjithashtu ishin pasivë edhe në janar.

Zgjidhja për këtë në dritaren më të fundit ishte blerja e tre lojtarëve të skuadrës së parë në Tanguy Ndombele, Giovani Lo Celso dhe Ryan Sessegnon. Vetëm i pari ka bërë më shumë se një startim në Premier League deri më tani këtë sezon.

Thjesht nuk shtohet, sidomos kur përfshihen nisjet e Kieran Trippier dhe Fernando Llorente; asnjë lojtar nuk u zëvendësua drejtpërdrejt.

Dhe kështu skuadra e Spurs është më e dobët tani sesa ishte ashtu siç shkoi në finalen e Champions League e cila, me të vërtetë, është e pafalshme.

Pochettino është një menaxher, jo një punëtor i mrekullive dhe menaxherët, si marangozët, janë po aq të mirë sa mjetet e tyre.

Levy nuk i ka siguruar ato siç duhej të ishte dhe ai është po aq fajtor sa çdokush për Pochettino përfundimisht duke humbur punën e tij.